krajowa izba doradców podatkowych
Zadzwoń teraz
501-295-750

Zamiana kwoty wolnej od podatków – kto zyskał, kto stracił?

Zamiana kwoty wolnej od podatków – kto zyskał, kto stracił?

Od nowego roku podatnicy o najmniejszych dochodach mogą liczyć na wyraźne zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Z kolei osoby o dochodach przekraczających 85,5tyś. złotych, stracą na zmianie, ponieważ kwota wolna od podatków dla tej grupy osób w ogóle została zlikwidowana. Z dotychczasowej kwoty wolnej od podatku takie osoby wciąż będą mogły jednak skorzystać. Wystarczy, że rozliczą się wspólnie z mniej zarabiającym współmałżonkiem. Warto o tym pamiętać, decydując się na wybór sposobu rozliczenia.

Kto zyskał na nowej kwocie wolnej od podatku?

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 8,000zł. dla osób o dochodach nie przekraczających tej kwoty, dotyczyć będzie jedynie niewielkiej części podatników. Będą to przede wszystkim te osoby, które pracowały w niepełnym wymiarze czasu pracy lub przepracowały w ciągu roku zaledwie kilka miesięcy – przy uwzględnieniu wzrostu płacy minimalnej w 2018 roku do kwoty 2.100 złotych brutto, wystarczy przepracować 4 miesiące w roku, by utracić prawo do maksymalnego odliczenia . Na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku zyskają także osoby, których roczne dochody nie przekroczą 13tyś. złotych. W tym przypadku kwota wolna od podatku będzie stopniowo malała wraz ze wzrostem dochodów od kwoty 8tyś. do kwoty 13tyś. złotych. W tym przypadku większa kwota wolna od podatku dotyczyć będzie również wąskiej grupy osób o najniższych dochodach, które albo nie pracowały przez cały rok, albo pracowały w niepełnym wymiarze godzin.

Kto straci na zmianie w wolnej kwocie od podatku?

Zamianę w wielkości kwoty wolnej od podatku w negatywny sposób odczują osoby, które załapały się na drugi próg podatkowy, a zatem osoby o dochodach przekraczających 85,5tyś. złotych rocznie. Warto wiedzieć, że część z tych osób wciąż może skorzystać ze starej kwoty wolnej od podatku, wystarczy rozliczyć się wspólnie ze współmałżonkiem lub w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci, wspólnie z dzieckiem. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, wystarczy skorzystać z pomocy biura ze specjalnością doradztwo podatkowe. W Warszawie tego typu usługi realizuje wiele podmiotów. Dzięki pomocy takich firm można zaoszczędzić na podatkach i to nie tylko w zakresie kwoty wolnej od podatku, ale także w związku z innymi ulgami i odliczeniami, z jakich można skorzystać.