krajowa izba doradców podatkowych
Zadzwoń teraz
501-295-750

Szykuje się preferencyjne rozwiązanie, które może obniżyć obciążenia dla najmniejszych firm nawet o 20–30 proc.

Szykuje się preferencyjne rozwiązanie, które może obniżyć obciążenia dla najmniejszych firm nawet o 20–30 proc.

O zmianach w systemie podatkowym, ulgach, wspomaganiu małych i średnich firm mówi się dużo. Kontekst jest bardzo istotny. Chodzi o to, by zmniejszyć składki dla tych przedsiębiorców, którzy osiągają najmniejsze przychody. Miałoby to wyglądać nieco analogicznie do sytuacji osób pracujących na etacie.

Ulgi dla przedsiębiorczych

Najmniejsi przedsiębiorcy przez pierwsze pół roku działaliby bez żadnych obciążeń, gdy ich miesięczny przychód nie przekracza 5 tys. zł. Pomogłoby to w rozpoczęciu działalności, która generuje największe inwestycje, a zazwyczaj nie przynosi jeszcze dużych zysków. Przez kolejne dwa lata ZUS pobierałby jedynie składkę na ubezpieczenie społeczne, a jej podstawą miałby być przychód. Ta stawka wyniesie 22% lub 25% przychodu i jest jeszcze ustalana przez rząd. Po dwuipółletnim okresie preferencji przedsiębiorca płaciłby składkę zryczałtowaną jak obecnie (czyli ponad 1172 zł miesięcznie) i podatek dochodowy.

Wyjście z szarej strefy

Jest to kolejna z zaplanowanych ulg, jakie mają sprawić, że zmniejszą się obciążenia przedsiębiorców a tym samym opłaciłoby się legalnie prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. W założeniu takie działania rządu mają wyciągnąć jak najwięcej osób z szarej strefy i wprowadzić ich w system ubezpieczeń społecznych. To natomiast daje szansę przedsiębiorcom na przeszłe emerytury, które, mimo iż nie będą wysokie przy tak minimalnych składkach, zapewnią świadczenia.

Ulgi w CIT

Niedawno weszło w życie udogodnienie dla małych i średnich firm mających osobowość prawną. Od stycznia 2017 CIT (podatek dochodowy od osób prawnych) został obniżony z 19% do 15%.Ta ulga dotyczy tych firm, których wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła równowartości 1,2 mln euro (według średniego kursu NBP z pierwszego dnia roboczego października) w poprzednim roku podatkowym.

Tę obniżoną stawkę CIT będą mogły zastosować również firmy, które rozpoczynają działalność pod warunkiem spełnienia określonych w ustawie warunków. Dokument nie pozwala korzystać z ulg tym firmom, które dokonały podziału istniejącego przedsiębiorstwa.